Własność zabytku sąd przyzna bez konserwatora
Jeśli nieruchomość należała do wspólników spółki cywilnej, po jej rozwiązaniu konieczne staje się definitywne uregulowanie praw do niej
Sąd Najwyższy uznał, że przy rozstrzyganiu przez sąd takiej sprawy znaczenie mają także okoliczności, w jakich wspólnik wyszedł z takiej spółki.
Gdy partnerzy się rozstają
Sprawa dotyczy zabytkowego budynku z arkadami, w którym prowadzili działalność gospodarczą w spółce cywilnej Wojciech Ś. oraz Leszek W. Budynek ten, wraz z dwoma działkami, na których jest posadowiony, stanowił ich wspólną własność. Do rozwiązania spółki doszło z inicjatywy Wojciecha S.
Z tą chwilą do wspólnej własności wspólników spółki cywilnej, tzw. łącznej, stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 875 § 1 kodeksu cywilnego). Oznacza to m.in., że każdy ze współwłaścicieli może żądać jej zniesienia. Sprawy takie rozpoznawane są w trybie nieprocesowym.
O definitywne uregulowanie kwestii praw do wspomnianej nieruchomości wystąpił Leszek W. Chciał przyznania jej na wyłączną własność jemu ze spłatami na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta