Kiedy podatek od zaliczki
Jak opodatkować zaliczki otrzymywane od zagranicznych kontrahentów lub wpłacane na ich rzecz? Przedsiębiorcy często stają przed tym dylematem
Przyjrzyjmy się, jakie skutki rodzi przyjęcie zaliczek w zależności od rodzaju zawartej transakcji.
Import usług
Choć przepisy dotyczące opodatkowania importu usług zmieniły się od 1 stycznia 2010 r., jednak nie było istotnych zmian, gdy chodzi o rozliczenie zaliczek od kupowanych za granicą usług.
Nadal obowiązuje zasada ogólna, że stosuje się tu odpowiednio art. 19 ust. 11 ustawy o VAT dotyczący zaliczek krajowych. Oznacza to, że jeśli przed wykonaniem usługi wpłacono część lub całość należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty (art. 19 ust. 19 w związku z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).
Nie ma przy tym znaczenia, czy kontrahent wystawił fakturę potwierdzającą otrzymanie zaliczki (zresztą zagraniczny kontrahent nie jest związany polskimi przepisami zobowiązującymi go do wystawiania takich faktur). Te same reguły dotyczą importu usług o charakterze ciągłym (art. 19 ust. 19b ustawy o VAT).
Dostawa towaru z montażem
Obowiązek rozliczenia VAT od zakupu towarów wraz z montażem od zagranicznego sprzedawcy często ciąży na polskim kupującym (art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Jeśli wpłaca on zaliczkę, zastosowanie znajdą te same reguły co w obrocie krajowym (art. 19 ust. 20 ustawy o VAT).
Oznacza to,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta