Wydanie zaświadczenia nie zawsze jest możliwe
Przepisy zobowiązują wnioskodawcę do wykazania interesu prawnego w uzyskaniu zaświadczenia. Niespełnienie tego warunku uniemożliwia wójtowi wystawienie dokumentu
Tryb wydawania zaświadczeń określają przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Generalną zasadą jest to, że zaświadczenie wydaje organ administracji (np. wójt) na wniosek ubiegającego się o wystawienie dokumentu (art. 217 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego ).
Nie oznacza to jednak, że organ ma obowiązek wystawić zaświadczenie na każde żądanie. Jak bowiem wynika z przepisów kpa, czyni to jedynie w przypadku, gdy urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa. A jeżeli ta przesłanka nie zostanie spełniona, organ ma obowiązek wydania zaświadczenia tylko i wyłącznie wówczas, gdy wnioskodawca wykaże, że w uzyskaniu urzędowego zaświadczenia ma interes prawny (art. 217 § 2 kpa).
Potwierdza to orzecznictwo. Przykładowo wskazać można wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 4 czerwca 2009 r. , w którym sąd stwierdził, że jeśli urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego nie wymaga przepis prawa, to osoba – która nie jest właścicielem nieruchomości – ubiegająca się o udzielenie jej informacji z ewidencji gruntów musi wykazać swój interes prawny, aby takie informacje uzyskać (III SA/Gd 232/09).
Odmowa w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta