Małe spółki dla odważnych, papiery dłużne dla ostrożnych
Na giełdzie warto czasem zaakceptować papierowe straty i cierpliwie poczekać na lepsze czasy. Przekonali się o tym zwłaszcza posiadacze akcji mniejszych firm
W ciągu minionych pięciu lat główny wskaźnik giełdy WIG zyskał ponad 30 proc. To niewiele, biorąc pod uwagę wysoki poziom ryzyka. Dość powiedzieć, że przeciętna lokata bankowa przyniosła ponad 20 proc. zysku, a średnia stopa zwrotu z obligacji skarbowych sięgnęła 32 proc. Ale kto postawił na akcje małych spółek, z pewnością ma powody do zadowolenia. Indeks sWIG80 grupujący najmniejsze spółki z GPW zyskał aż 157 proc.
Spośród 205 firm notowanych w październiku 2005 r. na GPW 115 przyniosło zyski. W przypadku 57 spółek, głównie tych mniejszych, zyski są trzycyfrowe. Najwięcej zyskali akcjonariusze Ganta (744 proc.) i Mostostalu Warszawa (611 proc.). Wśród liderów pod względem wzrostu najwięcej jest przedstawicieli branży budowlanej. Na 27 spółek z tego sektora ponad połowa wypracowała trzycyfrową stopę zwrotu. Z dużych spółek, które zachowywały się szczególnie dobrze, warto wymienić PBG (266 proc.), Budimex (123 proc.), Polimex Mostostal (141 proc.) czy Elektrobudowę (448 proc.). Ale czy można się temu dziwić, skoro przez pięć lat (obejmujących także okres zapaści na rynku budowlanym) przychody branży wzrosły o około 150 proc., a zyski – o prawie 80 proc.?
Na drugim biegunie znalazły się głównie spółki, które nie poradziły sobie z kryzysem. Kursy Swarzędza czy Techmeksu są dziś około 90 proc. niższe niż pięć lat temu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta