Zbytnia rozrzutność może uzasadniać zabezpieczenie
Jeśli zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane, fiskus może je zabezpieczyć, i to jeszcze przed terminem płatności
Pozwala na to art. 33 ordynacji podatkowej. Aby takie zabezpieczenie było możliwe, powinny być spełnione określone warunki.
Przede wszystkim musi zachodzić uzasadniona obawa, że podatnik nie zapłaci. Sytuacje, które taką obawę uzasadniają, to trwałe nieuiszczanie wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub zbywanie majątku – co może utrudnić lub udaremnić egzekucję.
Fiskus może zabezpieczyć się na majątku podatnika, a gdy ten pozostaje w związku małżeńskim – także na majątku wspólnym.
Zabezpieczenie we wspomnianych okolicznościach możliwe jest również w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, przed wydaniem decyzji: ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego, określającej wysokość zobowiązania podatkowego oraz określającej wysokość zwrotu podatku.
Skuteczna gwarancja
Postępowanie związane z zabezpieczeniem zobowiązań podatkowych na majątku podatnika służy zagwarantowaniu interesów budżetu państwa poprzez zabezpieczenie środków finansowych na pokrycie należności podatkowych.
Stosuje się je w momencie, gdy brak jest jeszcze podstaw do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, najczęściej przed wydaniem decyzji wymiarowej. Nie ma ono jednak charakteru bezwarunkowego i może zostać wszczęte dopiero po spełnieniu ustawowych przesłanek.
Z orzeczeń sądów administracyjnych wynika, że wobec przyjęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta