Sędzia jest zmuszany do surowego karania
Raz na dwa lata karniści spotykają się na Zjeździe Katedr Prawa Karnego, by podyskutować na temat najbardziej palących problemów i znaleźć sposób ich rozwiązania
Rz: W tym roku zjazd odbył się w Toruniu i poświęcony był spójności prawa karnego z perspektywy jego nowelizacji. Dlaczego właśnie taki temat? Nie ma ważniejszych?
prof. Andrzej Marek, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu: To sprawa najważniejsza. To, co się dzieje z prawem karnym, napawa przerażeniem. Dzisiejszy kodeks karny w ciągu 12 lat obowiązywania był nowelizowany aż 44 razy. Dla porównania kodeks z 1932 r., który obowiązywał do końca 1969 r. (przez 38 lat), zmieniano zaledwie dziewięć razy. Świadczy to o nadmiernej aktywności polityków. Oni do celów politycznych i populistycznych wyrywkowo poprawiają przepisy, tworzą nieprzemyślane typy przestępstw lub środki karne, nie bacząc na skutki swoich działań. Jedna nowelizacja goni drugą.
Często zmiany w kodeksie są reakcją na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta