Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od większości odszkodowań nie ma składek

30 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Nowacka
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Szef, który prawidłowo lub na czas nie wypełnia swoich obowiązków wobec podwładnego, musi liczyć się z wypłatą różnych należności. Wysokość niektórych wynika wprost z kodeksu pracy, a o innych orzeka sąd pracy

Okres wypowiedzenia umowy bezterminowej zależy od okresu zatrudnienia u pracodawcy i wynosi od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Jeżeli angaż wypowiada pracodawca i robi to z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu albo z innych przyczyn niedotyczących załogi, może skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, aby wcześniej rozwiązać umowę, ale najwyżej do miesiąca.

W takim wypadku pracownikowi wypłaca odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wymówienia, czyli za dwa miesiące lub miesiąc (art. 361 § 1 k.p.). Angaż rozwiązuje z upływem tego skróconego wymówienia. W dniu jego zakończenia pracownik nabywa prawo do odszkodowania.

Kodeks pracy normuje sposoby rozwiązania poszczególnych rodzajów umów o pracę, długość okresów wymówienia, okoliczności uzasadniające zastosowanie dyscyplinarki itd. Wskazuje więc pracodawcy, jak prawidłowo rozstać się z pracobiorcą. Szef, który złamie te zasady, naraża się na pozew w sądzie pracy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8740

Spis treści
Zamów abonament