Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

A jak Afryka

24 grudnia 2010 | Rzecz na Święta | Dariusz Rosiak
autor zdjęcia: Dariusz Rosiak
źródło: Fotorzepa
źródło: AP
Dariusz Rosiak, reportażysta, „Plusa Minusa”. W latach 90. był korespondentem polskich mediów w Londynie. W radiowej Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”. Wydał zbiór reportaży „Żar. Oddech Afryki”
autor zdjęcia: Maciej Skawiński
źródło: Fotorzepa
Dariusz Rosiak, reportażysta, „Plusa Minusa”. W latach 90. był korespondentem polskich mediów w Londynie. W radiowej Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”. Wydał zbiór reportaży „Żar. Oddech Afryki”

A – Aid

Angielskie słowo oznaczające pomoc. Są dwa rodzaje pomocy. Pomoc humanitarna polega na wspieraniu ofiar klęsk żywiołowych, suszy, trzęsień ziemi itd. Międzyludzka solidarność i elementarna przyzwoitość wymagają, by ludzi dotkniętych tragediami nie zostawiać samym sobie, i powinniśmy się cieszyć, że wiele rozwiniętych społeczeństw chce udzielać takiej pomocy Afrykanom.

Drugim rodzajem pomocy jest pomoc rozwojowa. Jest to metoda, jaką bogata Północ stosuje wobec Afryki po to, by nie musieć prowadzić z nią normalnej wymiany handlowej. Jak wiadomo od początku kapitalizmu, istnieje jeden sprawdzony sposób tworzenia bogactwa ludzi. W uproszczeniu polega on na tym, że jedni ludzie produkują rzeczy i usługi potrzebne innym ludziom, którzy je kupują. To się nazywa rynek i wszystkie znane człowiekowi metody ograniczania biedy polegają na rozwijaniu wymiany towarów i usług na rynku. Owszem, stosowano inne próby, zwłaszcza komunizm, ale nie były one udane.

Pomoc dla Afryki jako wielowątkowe wyzwanie polityczne, moralne i cywilizacyjne zakłada, że uda się ograniczyć biedę Afrykanów poprzez dawanie pieniędzy jej skorumpowanym liderom, nauczanie biednych ludzi uzależnienia od obcych albo zastępowanie państwa w dostarczaniu usług publicznych, takich jak edukacja, ochrona zdrowia czy zapewnienie bezpieczeństwa.

Gdy się chwilę zastanowić, to jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8811

Spis treści

Pierwsza strona

Moje Podróże

Zamów abonament