Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekwiwalent za własny sprzęt jest zwolniony z podatku

24 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Krzysztof Rustecki

Osoba, która otrzymuje od pracodawcy ekwiwalent za używanie własnych narzędzi, może korzystać ze zwolnienia z PIT. Często problemem jest jednak ustalenie jego wysokości

Są też inne wątpliwości, np. czy zwrot kosztów energii elektrycznej zużytej podczas pracy może korzystać ze zwolnienia.

Przychody z pracy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Przepis ten precyzuje, że chodzi m.in. o wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona.

Przychody te zwiększają również świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Oznacza to, że ekwiwalent za używanie własnych narzędzi przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy jest przychodem ze stosunku pracy. Nie znaczy to jednak, że zawsze trzeba od niego płacić podatek. To dlatego że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT wolne od podatku są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, które są ich własnością.

Meble i komputer

Zwolniony od podatku dochodowego jest np. ekwiwalent za używany do pracy prywatny sprzęt biurowy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8811

Spis treści

Pierwsza strona

Moje Podróże

Zamów abonament