Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki jest skuteczny środek dochodzenia swoich praw

03 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Warzecha
Magdalena 
Warzecha, radca prawny 
w dziale procesowym kancelarii prawniczej Dentons
źródło: materiały prasowe
Magdalena 
Warzecha, radca prawny 
w dziale procesowym kancelarii prawniczej Dentons

Przedsiębiorca, żądając udzielenia przez sąd ochrony prawnej 
o charakterze tymczasowym, musi przede wszystkim wyraźnie i precyzyjnie podać sposób zabezpieczenia, jakiego się domaga.

W kodeksie postępowania cywilnego (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 101) przewidziany został atrakcyjny i efektywny instrument umożliwiający urzeczywistnianie celu postępowania, jakim jest zapewnienie należytej ochrony w przypadku naruszenia uprawnień podmiotu, któremu prawa te na podstawie norm prawa materialnego przysługują. W tym zakresie kluczowe znaczenie ma nie tylko sam fakt przyznania ochrony, ale także moment jej udzielenia. Złożenie do sądu cywilnego wniosku o zabezpieczenie umożliwia szybkie otrzymanie rozstrzygnięcia, które, o ile argumenty przedstawione we wniosku zostaną podzielone przez sąd, stanowić może skuteczny środek gwarantujący, że ochrona prawna okaże się skuteczna, nie zaś iluzoryczna.

Można postawić więc tezę, że to od uprawnionego przedsiębiorcy w ogromnej mierze zależeć będzie, czy uzyska orzeczenie odpowiadające na potrzeby, które zamierza zrealizować w wyniku przeprowadzenia postępowania rozpoznawczego, czy też przepisy umożliwiające uzyskanie zabezpieczenia (art. 730 i nast. k.p.c.) pozostaną w tym konkretnym przypadku martwą literą.

Wystarczy uprawdopodobnienie

Procedura zmierzająca do udzielenia zabezpieczenia charakteryzuje się tym, że w jej toku nie bada się szczegółowo wszystkich przesłanek, których ziszczenie się jest niezbędne do przesądzenia o przysługiwaniu uprawnionemu roszczenia. Ma ona tzw. sumaryczny charakter,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10007

Wydanie: 10007

Spis treści
Zamów abonament