Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik tylko z jednego pośredniaka

11 marca 2009 | Dobra firma | Marta Gadomska

Firmy nie mogą szukać pracowników w różnych urzędach pracy. Bez znaczenia jest to, że ten działający na ich terenie nie ma bezrobotnych, którzy mogą podjąć pracę

Ten absurd to wynik nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). Od 1 lutego br. pracodawca nie musi informować pośredniaka o wolnych stanowiskach pracy. Może natomiast zgłosić ofertę pracy wyłącznie do jednego urzędu pracy, właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce wykonywania pracy bądź innego wybranego przez siebie urzędu. Tak stanowi art. 36 pkt 5a powołanego aktu prawnego. Te nowe restrykcje to swego rodzaju paradoks w obliczu szerzącego się kryzysu.

Przykład: jedna z firm na Pomorzu zgłosiła się do tamtejszego urzędu pracy z ofertą kilkuset wolnych etatów. Niestety, bezrobotni zarejestrowani w tym urzędzie nie spełniali warunków, by można ich było zatrudnić. Efekt? Osoby te nadal zasilają statystykę wzrastającego bezrobocia, a pracodawca szuka załogi na komercyjnym rynku. Czy ustawodawcy rzeczywiście o to chodziło? Przypominam, że wcześniej przedsiębiorstwa ogłaszały się jednocześnie w kilku powiatach, dzięki czemu szansa na znalezienie pracownika wśród bezrobotnych była dużo większa.

Brak okładki

Wydanie: 8264

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament