Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak firmy przeliczają kwoty w obcych walutach

11 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Paweł Barnik Karolina Gierszewska

Wprowadzone 1 grudnia 2008 r. zmiany do ustawy o VAT miały zlikwidować różnice dotyczące sposobu przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych dla potrzeb VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych

Czy tak się stało? Sprawdźmy. Zacznijmy od ustawy o VAT. Zgodnie z jej art. 31a ust. 1, gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Przepisy te dotyczą dwóch sytuacji: określają kurs właściwy dla przeliczenia wartości określonych w fakturach wystawionych przed powstaniem obowiązku podatkowego (dla których stosuje się kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawiania faktury – gdy faktura jest wystawiona w sposób prawidłowy) oraz dla importu towarów – zgodnie z przepisami celnymi.

Przychody w ustawie o CIT

Jak natomiast wskazuje art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Co więcej, zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Brak okładki

Wydanie: 8264

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament