Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki powinien być nowy kodeks cywilny

11 marca 2009 | Prawo | Bronisław Ziemianin

Autonomia woli podmiotu jest fundamentem prawa cywilnego, ale nie może być nieograniczona – stwierdza profesor, doktor habilitowany z Uniwersytetu Szczecińskiego

Kodeks cywilny uchwalony w 1964 r. był kilkadziesiąt razy nowelizowany. Nie wszystkie jego przepisy odpowiadają jednak wymaganiom obecnego ustroju społeczno-gospodarczego. Zachodzi więc potrzeba dokonywania dalszych nowelizacji albo uchwalenia nowego kodeksu. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego, która działa przy ministrze sprawiedliwości, zdecydowała się na opracowanie projektu nowego kodeksu. W Internecie ukazała się już jego pierwsza księga, która obejmuje przepisy ogólne prawa cywilnego.

Zdaniem komisji dobre przepisy obowiązującego kodeksu powinny być bez zmian przeniesione do nowego. To słuszne założenie legislacyjne nie zostało jednak w praktyce zrealizowane. Znakomita większość dotychczasowych przepisów części ogólnej została przeredagowana, mimo że w znacznej liczbie wypadków nie miało to uzasadnienia merytorycznego. W praktyce powstawać więc będą wątpliwości, w jakim zakresie zachowuje aktualność dotychczasowe orzecznictwo sądowe i piśmiennictwo prawnicze. Wyjaśnianie przepisów nowego kodeksu trzeba będzie zaczynać od początku.

Klauzule

Przy stosowaniu prawa cywilnego ważną rolę odgrywa art. 5 k.c. Pozwala on wszak na oddalenie powództwa wniesionego przez osobę, która korzysta ze swojego prawa w sposób sprzeczny z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem albo z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8264

Spis treści
Zamów abonament