Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy fiskus nie dostanie zaliczki, odpowie za to przedsiębiorca

11 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Joanna Bonecka

Jeśli przedsiębiorca nie pobrał zaliczki na podatek, choć powinien to zrobić, fiskus nie może żądać jej zapłaty od podatnika. I to nawet wtedy, gdy do sytuacji tej przyczynił się sam podatnik

Od zasady, że to podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatki, przepisy wprowadzają wyjątek. Mowa o art. 26a ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim podatnik nie ponosi odpowiedzialności ani z powodu zaniżenia, ani z powodu nieujawnienia jego dochodu przez płatnika.

Zasada jest taka, że płatnik odpowiada za podatek niepobrany lub pobrany, a niewpłacony. Odpowiedzialność za to zostaje jednak wyłączona, gdy nastąpi to z winy podatnika. Art. 26a wyłącza jednak tę zasadę w stosunku do należności podatkowych z tytułu zaliczek w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących określonych źródeł przychodów.

Kiedy zatem odpowie płatnik? O jakie przychody chodzi? Przepisy nie pozostawiają tu wątpliwości i szczegółowo je wymieniają. Art. 26a ordynacji podatkowej odsyła w tym względzie do art. 12, 13 oraz 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Za konkretne przychody...

Podatnik nie będzie ponosił odpowiedzialności za prawidłowe pobranie i odprowadzenie zaliczek od następujących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Brak okładki

Wydanie: 8264

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament