Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utracona szansa Polski?

11 marca 2009 | Publicystyka, Opinie | Łukasz Warzecha
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Fotorzepa

W stosunkach polsko-amerykańskich jedynym konkretem pozostaje kwestia tarczy antyrakietowej. Ale ten konkret właśnie się rozmywa – pisze publicysta Łukasz Warzecha

Barack Obama zapowiada, że chce „zresetowania” stosunków z Rosją. Ofiarą tego „resetu” może paść tarcza antyrakietowa. Zaczynają się sprawdzać najgorsze prognozy dotyczące stosunku nowego prezydenta USA do Rosji i Europy Środkowej.

– Tarcza nie ma sensu. Iran nie zagraża Stanom Zjednoczonym i jeszcze długo nie zagrozi, a amerykańska instalacja w Polsce niepotrzebnie drażniłaby Rosję. My nie mielibyśmy z niej zresztą żadnej korzyści. Sceptycyzm wobec tego projektu, jaki coraz wyraźniej sygnalizuje administracja Baracka Obamy, nie jest żadną zdradą sojuszników, ale po prostu powrotem zdrowego rozsądku – takie opinie można usłyszeć ze strony sceptyków.

Pozornie jest w tych stwierdzeniach sporo racji. Iran prawdopodobnie faktycznie nie będzie jeszcze przez jakiś czas w stanie zagrozić Ameryce. Korea Północna ma ograniczone możliwości, a poza tym nowa amerykańska administracja chce z nią szukać porozumienia. Terroryści z al Kaidy zaś nie będą raczej wystrzeliwać w kierunku USA rakiet balistycznych.

Handel wymienny

Z naszego punktu widzenia tarcza miała dwa istotne cele: po pierwsze miała służyć ścisłemu strategicznemu powiązaniu Stanów Zjednoczonych z Polską poprzez umieszczenie na naszym terytorium amerykańskiej instalacji i choćby niewielkiego kontyngentu sił USA, mających zająć się jej obsługą, po drugie miała pokazać Rosji, że w kwestii strategicznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Brak okładki

Wydanie: 8264

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament