Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gadżety dla muzeum w stylu ludowym

11 marca 2009 | Życie Warszawy | Anna Brzezińska

Koszulki T-Folk, gwizdki-ptaszki i etnomydło – oto wzory pamiątek nagrodzone w konkursie Państwowego Muzeum Etnograficznego. Gadżety, które promować mają PME, zwracają uwagę pomysłowym wzornictwem i prostotą technologii.

– Szukaliśmy projektów, które nawiązują do naszych zbiorów i nadają się do seryjnej produkcji – mówi Adam Czyżewski, dyrektor muzeum.

W konkursie wzięło udział 48 studentów Wydziału Wzornictwa ASP. Nad koncepcjami pamiątek pracowali przez cały semestr. Inspiracji szukali, wertując zbiory muzeum.

– Te gadżety to nowe spojrzenie na naszą kolekcję, często z dużą dawką humoru – mówi Elżbieta Piskorz-Brenkova, kurator PME, i wskazuje na projekt etnomydła.

– To pamiątka z funkcją myjącą – śmieje się Michał Mitek, autor pracy, której opakowanie nawiązuje do wzorów tradycyjnych pasiaków.

Natchnienia w muzealnych eksponatach szukali też pomysłodawcy innych projektów wyróżnionych I miejscem. Nikodem Szpuna zrobił koszulki z nadrukami ze strojów m.in. góralskich i łowickich. Dorota Kulawik zaprojektowała, wzorowane na odpustowych, ceramiczne gwizdki-ptaszki.

Najlepsze projekty można będzie obejrzeć w PME między 5 – 13 maja. Na ich realizację trzeba jednak poczekać do 2010 r.

Brak okładki

Wydanie: 8264

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament