Przy likwidacji firmy lub wystąpieniu ze spółki łatwiej unikniemy podatku
Przedsiębiorcy, którzy chcą zakończyć działalność lub rozwiązać spółkę osobową, powinni zaczekać do stycznia. Dzięki temu mogą zmniejszyć obciążenia fiskalne
Takie wnioski wynikają z uchwalonej 25 listopada 2010 r. nowelizacji ustawy o PIT, ustawy o CIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 2010 r. nr 226, poz. 1478).
Bez PIT od remanentu
Od 2011 r. nie będzie podatku od remanentu likwidacyjnego. Dziś ustala się go w formie ryczałtu, który wynosi 10 proc. Wynika to z art. 44 ust. 4 ustawy o PIT. Przepis ten będzie uchylony.
Wraz z nim zniknie art. 24 ust. 3 ustawy o PIT, mówiący o tym, jak ustalić dochód na moment likwidacji działalności gospodarczej.
Zastąpią go, dodane w tym samym artykule, ust. 3a – 3e. Skąd ta zmiana? Sejm przesunął moment opodatkowania składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji działalności (w tym także likwidacji spółki) na dzień ich odpłatnego zbycia.
PrzykładWspólnik spółki komandytowej wniósł do tej spółki w 2001 r. nieruchomość o wartości 50 tys. zł. Spółka ma być teraz zlikwidowana, a wspólnik otrzyma z powrotem tę nieruchomość. Jej aktualna wartość rynkowa wynosi 1 mln zł.
Jeżeli do likwidacji spółki dojdzie w 2010 r., to zwolniony z podatku będzie tylko przychód wspólnika do wysokości wniesionego wkładu (50 tys. zł).
Od nadwyżki ponad tę kwotę fiskus chce dziś
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta