Polubowne rozstanie chroni pracodawcę przed procesem
Najczęściej, gdy obie strony stosunku pracy chcą bezkonfliktowo zakończyć współpracę, decydują się na porozumienie stron. Dzięki prawidłowo skonstruowanym jego postanowieniom unikną później sporu sądowego
W porozumieniu, przyjętym zgodnie z art. 30 § 1 kodeksu pracy, na ustalonych warunkach pracownik i pracodawca zgadzają się rozwiązać umowę o pracę we wskazanym terminie. Nie wiążą ich wtedy ustawowe ani umowne terminy wypowiedzenia.
Mogą więc zakończyć angaż nawet w dniu podpisania porozumienia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby umówić się na np. trzymiesięczny termin wypowiedzenia.
Zasadniczo do takiego rozstania wystarczy, aby pracownik i pracodawca złożyli zgodne oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy. Jednak to głównie szef musi pomyśleć o sporządzeniu porozumienia, które w razie potrzeby w dostateczny sposób ochroni interesy jego przedsiębiorstwa po rozstaniu z podwładnym.
Do kiedy zajęcia i rozliczenia
Taki kontrakt powinien zawierać termin ustania angażu. Jeżeli strony go nie określą, rozwiązuje się on w dniu zawarcia porozumienia, a więc wtedy wszystkie sprawy między pracodawcą a pracownikiem należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta