Kto może wysuwać roszczenia w imieniu spółki cywilnej
Jeden ze wspólników może dochodzić zapłaty należności bez udziału pozostałych. Sprzeciw dłużnika raczej niewiele pomoże
Dłużnik jest winien zapłatę spółce cywilnej. Otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym od jednego z kilku tworzących spółkę wspólników, który występując w jej imieniu wnosi o zwrot całej kwoty. Czy takie działanie daje podstawę do złożenia sprzeciwu? – pyta czytelnik.
Postawione pytanie jest ogólne i trudno przedstawić jednoznaczną odpowiedź, nie wiedząc, czy roszczenie wspólnika spółki cywilnej w ogóle istniało. Jednak możemy tu założyć, że roszczenie było zasadne, a podstawową kwestią, która wynika z tak postawionego pytania, jest wyjaśnienie, czy wspólnik spółki cywilnej może samodzielnie dochodzić roszczenia spółki oraz czy składając ewentualny sprzeciw od nakazu zapłaty celowe jest np. uznanie części roszczenia, które przypadałoby danemu wspólnikowi, gdyby podzielić je w częściach równych pomiędzy pozostałych.
Bez zdolności sądowej
Majątek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta