Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubezpieczyciel kontra klient

13 grudnia 2010 | Nieruchomości, budownictwo | GB
Cezary Orłowski, prawnik, Wydział Prawny, Biuro Rzecznika Ubezpieczonych
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Cezary Orłowski, prawnik, Wydział Prawny, Biuro Rzecznika Ubezpieczonych

Dobry pośrednik ubezpieczeniowy powinien przygotować ofertę porównawczą kilku firm lub parę wariantów umowy ubezpieczeniowej w danym towarzystwie. Natomiast solidny ubezpieczyciel nie powinien wyliczać odszkodowania metodą proporcji, bo jest ona niezgodna z prawem

Rz: Jakie trzy podstawowe rady dałby pan czytelnikowi, który chce ubezpieczyć dom lub mieszkanie? Po czym poznać solidnego agenta czy brokera w przypadku ubezpieczenia nieruchomości?

Cezary Orłowski, prawnik, Biuro RzecznikaUbezpieczonych: Solidny agent, broker ubezpieczeniowy powinien przede wszystkim, oprócz przedstawienia zalet oferowanego produktu ubezpieczeniowego, wskazać jego słabe strony, a nie je przemilczać.

Ponieważ z punktu widzenia ubezpieczającego istotna jest możliwość wyboru najbardziej korzystnego ubezpieczenia, dlatego też pośrednik ubezpieczeniowy powinien przygotować ofertę porównawczą kilku firm, a w przypadku jednej oferty – przynajmniej klika możliwych wariantów danej umowy ubezpieczeniowej.

Co może zrobić klient, gdy nie zgadza się ze stanowiskiem ubezpieczyciela? Jak kwestionować wycenę szkody?

Osoba, która ubiega się o odszkodowanie, powinna w pierwszej kolejności odwołać się od stanowiska ubezpieczyciela, wskazując na stwierdzone nieprawidłowości w sporządzonym przez niego kosztorysie. Może też przedstawić tzw. kontrwycenę, która stanowi istotne wzmocnienie argumentacji.

W przypadku podtrzymania dotychczasowego stanowiska klient ubezpieczyciela może wystąpić ze skargą do rzecznika ubezpieczonych na postępowanie ubezpieczyciela. Wówczas rzecznik ubezpieczonych, podejmując interwencję, zwróci się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8801

Spis treści
Zamów abonament