Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty sądowe: czy nie za tanio

13 grudnia 2010 | Prawo | Bartłomiej Glapiński Arkadiusz Januchowski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa
BartŁomiej GlapiŃski
źródło: archiwum prywatne
BartŁomiej GlapiŃski
Arkadiusz Januchowski
źródło: archiwum prywatne
Arkadiusz Januchowski

W sprawach uproszczonych w postępowaniu upominawczym rzeczywiste koszty sądowe wynoszą od 7,50 zł do maksymalnie 75 zł – wyliczyli referendarze sądowi w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce

Tematem permanentnej dyskusji w ostatnich miesiącach jest stan finansów publicznych. Z jednej strony wskazuje się na konieczność ograniczenia wydatków, z drugiej – na zwiększanie dochodów budżetu państwa poprzez podwyższanie podatków (VAT) lub zawieszenie ulg podatkowych (PIT). W tej sytuacji dziwić może fakt, że w zasadzie nikt z polityków czy urzędników odpowiedzialnych za finanse państwa nie zwraca uwagi na kwestię niewspółmiernie niskich kosztów sądowych w pewnych kategoriach spraw cywilnych.

Istota problemu tkwi w tym, że w obliczu rosnącego deficytu budżetowego państwo z jednej strony zwiększa ciężary podatkowe w odniesieniu do całego społeczeństwa, z drugiej zaś – sponsoruje koszty wielu procesów cywilnych (toczonych przecież w interesach prywatnych, a nie w interesie publicznym), których stronami są tylko niektóre podmioty. Problem dotyczy w szczególności postępowań uproszczonego, upominawczego i nakazowego.

Postępowanie uproszczone oraz...

Postępowanie uproszczone dotyczy spraw wynikających z umów, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł; jest ono również właściwe bez względu na wartość przedmiotu sporu w sprawach o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8801

Spis treści
Zamów abonament