Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata zaliczki dla przedsiębiorcy i kontrola terminów płatności

13 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Katarzyna Ostrowska

Faktoring należy do bardzo elastycznych form pozyskiwania środków. Pozwala na znaczne ograniczenie ryzyka braku płynności i zwiększa bezpieczeństwo transakcji handlowych

Umowa faktoringowa nie jest umową bezpośrednio uregulowaną w polskim prawie. Łączy elementy różnych umów: cesji wierzytelności, sprzedaży, pożyczki, zlecenia, świadczenia usług, dyskonta, umowy o dzieło, umowy gwarancyjnej i ubezpieczeniowej.

Faktoring sprawdza się najlepiej przy stałej, długookresowej współpracy. Umowy podpisywane są z reguły na czas nieokreślony. Klient przelewa na faktora krótkoterminowe wierzytelności pieniężne. W zamian faktor oferuje finansowanie i świadczy wiele usług dodatkowych, np. zarządzanie należnościami, usługi prawne czy w razie potrzeby wyspecjalizowane usługi windykacyjne.

W czasie trwania jednej umowy dochodzi do wielu transakcji nabywania i finansowania wierzytelności. W przypadku leasingu czy kredytu umowy trwają dłużej, ale finansowanie uruchamiane jest w drodze jednorazowej transakcji. W związku z tym elastyczność usług jest mniejsza – mówi Ewa Gawrońska-Micuń, dyrektor ds. produktów Bibby Financial Services.

Marże i prowizje

Szczegóły umowy faktoringowej są negocjowane i dostosowywane do potrzeb klienta. Podstawowym kosztem faktoringu jest prowizja faktora naliczana od kwoty faktury brutto.

Jej wysokość waha się od 0,2 do 2 proc. w zależności od wielkości transakcji. Dodatkowo naliczane są odsetki od wypłaconej klientowi kwoty. Są one naliczane od momentu wypłaty środków do zapłaty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8801

Spis treści
Zamów abonament