Kto spóźni się z wnioskiem, nie odzyska nadpłaty
Podatnik ma prawo wystąpić o zwrot kwot niepotrzebnie zapłaconych do urzędu. Może to zrobić do upływu terminu przedawnienia. Ten wynosi pięć lat
Liczy się go od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin zwrotu nadpłaty. Mówi o tym art. 80 § 1 ordynacji podatkowej (dalej op).
Co istotne, po upływie tego terminu (a więc pięciu lat liczonych we wspomniany sposób) wygasa nie tylko prawo do zwrotu nadpłaty, ale również prawo do złożenia wniosku o zaliczenie jej na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych oraz możliwość zaliczenia na poczet zaległych i bieżących zobowiązań podatkowych.
Można wysłać pocztą
Skoro termin złożenia wniosku liczony jest od końca roku, to aby go dotrzymać, podatnik powinien złożyć wniosek najpóźniej w ostatnim dniu roku podatkowego, w którym kończy się przedawnienie.
PrzykładPan Jan złożył PIT za 2004 r. w ustawowym terminie do końca kwietnia 2005 r. Zwrot nadpłaty powinien zatem otrzymać do końca lipca 2005 r.
W przypadku tej nadpłaty prawo do żądania jej zwrotu wygasa 31 grudnia 2010 r.
W praktyce pojawiają się wątpliwości. Chodzi o to, czy termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty będzie dotrzymany tylko wtedy, gdy pismo podatnika trafi do organu podatkowego najpóźniej 31 grudnia danego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta