Wizyty inspektorów zapisane na papierze
Nawet najmniejszy przedsiębiorca startując z biznesem, musi założyć książkę kontroli. Gromadzi w niej wpisy tak długo, jak długo trwa jego działalność
Książka kontroli jest obowiązkowa od momentu startu w biznes. O tym jak ma wyglądać, decydują przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Zawsze w siedzibie
Art. 81 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mówi wyraźnie, że przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli. Musi też gromadzić upoważnienia i protokoły przeprowadzanych u niego kontroli.
Zdaniem Departamentu Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki literalne brzmienie art. 81 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wyraźnie wskazuje na papierową formę takiej książki. Co więcej, wpisy do książki (prowadzonej w wersji papierowej) dokonywane są wyłącznie przez organ kontrolujący (o wyjątkach piszemy dalej).
Nie jest określone, jak długo należy trzymać książkę i inne dokumenty pokontrolne. Należy więc uznać, że robi się to bezterminowo, czyli do końca istnienia przedsiębiorstwa.
Taki tom okazuje się inspektorowi obowiązkowo przy każdej wizycie, niezależnie od tego czy została ona zapowiedziana czy nie. Prowadzący kontrole zapoznają się z treścią książki i mogą skorzystać z ustaleń, które zostały poczynione wcześniej przez inne organy.
Nie zawsze jest to możliwe, choćby w sytuacji gdy firma ma kilka sklepów w różnych miejscach w kraju (książkę przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać w swojej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta