Małe firmy mogą stosować uproszczenia przy prowadzeniu ksiąg
Nie wszystkie jednostki mają obowiązek ustalania aktywów lub rezerw z tytułu podatku odroczonego lub uwzględniania przy wycenie produktów, czy całe moce produkcyjne są wykorzystywane
Ustawa o rachunkowości przewiduje uproszczenia dla małych firm. Mogą z nich skorzystać takie, których roczne sprawozdanie finansowe nie podlega na mocy art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości obowiązkowemu badaniu i ogłoszeniu.
Leasing na zasadach podatkowych
Przede wszystkim firmy te mogą klasyfikować umowy leasingu według kryteriów wynikających z przepisów o podatku dochodowym. Nie mają więc obowiązku stosowania art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Przepis ten określa warunki, kiedy dla celów bilansowych umowa uważana jest za leasing finansowy.
Co do zasady taka kwalifikacja występuje znacznie częściej niż przy zastosowaniu kryteriów podatkowych. W wielu sytuacjach umowę, która z punktu widzenia ustawy o CIT jest leasingiem operacyjnym, dla celów rachunkowych trzeba księgować jak leasing finansowy.
Powoduje to komplikacje, powstają różnice między wynikiem finansowym a podstawą opodatkowania. Dlatego ustawodawca pozwolił, aby małe firmy stosowały jednolite zasady oparte na prawie podatkowym.
Bez podatku odroczonego
Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o rachunkowości w związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości jednostka tworzy rezerwę i ustala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta