Czego akcjonariusz może dowiedzieć się od zarządu
Każdy posiadacz akcji ma prawo do uzyskania informacji o działalności spółki. Niekiedy jednak jest ono ograniczone
Inwestycja w akcje (spółek publicznych oraz niepublicznych) nie musi i nie powinna być traktowana wyłącznie jako lokowanie kapitału. W przeciwieństwie do np. depozytów bankowych, gdzie inwestowanie ma charakter pasywny, inwestujący w akcje staje się akcjonariuszem spółki i poza wieloma uprawnieniami o charakterze majątkowym (np. prawo do dywidendy) przysługują mu również uprawnienia o charakterze korporacyjnym.
Najczęściej wykonywane jest prawo głosu, niemniej jednak równie istotną kwestią, z uwagi na podejmowane decyzje inwestycyjne, jest prawo do uzyskiwania informacji o spółce. Przywilej ten, jako realizacja nadzoru właścicielskiego przez akcjonariuszy, jest jednak ograniczony w porównaniu z sytuacją wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Pytania na walnym...
Przepisy kodeksu spółek handlowych uprawniają akcjonariuszy do uzyskiwania informacji w trakcie obrad walnego zgromadzenia i poza nim. Różnica polega na tym, że pytania zadawane na zgromadzeniu powinny dotyczyć kwestii, których wyjaśnienie jest konieczne dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad (art. 428 § 1 k.s.h.), a pytania zadawane poza walnym muszą jedynie ogólnie dotyczyć spółki.
PrzykładJeżeli w porządku obrad walnego zgromadzenia akcjonariuszy zapowiedziano, że
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta