Letnie kąpielisko zgłoś do końca grudnia
Jeśli chcesz w przyszłym roku prowadzić nad wodą sezonowy obiekt rekreacyjny, to już teraz musisz to zgłosić w gminie. Taki obowiązek wynika z nowelizacji prawa wodnego, która weszła w życie 1 lipca 2010 r.
Zgodnie z nowymi wymaganiami organizator kąpieliska jest obowiązany do 31 grudnia roku poprzedzającego sezon, w którym kąpielisko ma być czynne, przekazać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wniosek o umieszczenie w wykazie kąpielisk wydzielonego fragmentu wód powierzchniowych, na których planuje utworzyć miejsce do pływania.
Wykaz ustali rada
Corocznie, do 31 maja, rada gminy ustali, podejmując odpowiednią uchwałę, wykaz kąpielisk na swoim terenie. Także na polskich obszarach morskich przyległych do danej gminy.
Ustalone przez radę otwarte kąpieliska nad rzekami, jeziorami czy nad morzem mają gwarantować pełne bezpieczeństwo kąpieli. Czyli spełniać wszystkie wymagania unijnej dyrektywy dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach.
– Jakość wody będzie regularnie monitorowana przez organizatora i nadzorowana przez inspektorów sanitarnych – mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Powstaną też tzw. miejsca wykorzystywane do kąpieli, z mniej restrykcyjnymi regulacjami. – Jakość wody w nich będziemy obowiązkowo badać przed sezonem – wyjaśnia Jan Bondar. – Później tylko w sytuacjach gdy dostaniemy informacje, że mogło dojść do jakichś nieprawidłowości.
To duża zmiana. Dotychczas nie były ustalone podmioty odpowiedzialne za kąpieliska. Każde miejsce oficjalnie wykorzystywane do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta