Wizje artystyczne, które już zdobyły uznanie
Kompas Młodej Sztuki. Basia Bańda, Piotr Wysocki, Radek Szlaga, Anna Molska, Olaf Brzeski – w rankingu młodych artystów, opublikowanym w „MP” 16 grudnia 2010 r., twórcy ci zajęli miejsca od czwartego do ósmego
Erotyczna sztuka Basi Bańdy (czwarte miejsce w Kompasie Młodej Sztuki) ma od dawna grono entuzjastów. Prace (ceny od 1,3 do 25 tys. zł) można kupić za pośrednictwem strony internetowej artystki. Radek Szlaga (szóste miejsce; reprezentuje go Galeria Leto) także cieszy się coraz większym zainteresowaniem (prace po 1,5 – 8 tys. euro). Ceramiczne, oryginalne rzeźby Olafa Brzeskiego (ósma pozycja, ex aequo z Tomaszem Kowalskim; Galeria Czarna) trafiają już do ważnych zachodnich kolekcji (kosztują od 1,5 do 60 tys. zł).
Anna Molska (rocznik 1983, siódme miejsce)) zajmuje się sztukami wizualnymi. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal. Jej filmy prezentowane były m.in. na Biennale Sztuki w Berlinie, w CSW Zamek Ujazdowski, Zachęcie, Kunsthalle Basel (Bazylea). W swoich zaskakujących pracach, łamiących przyjęte konwencje, łączy różne motywy i wątki. W „Tanagram” dwaj mężczyźni, ubrani jedynie w futurystyczne hełmy i ochraniacze, układają na białej podłodze czarne figury (elementy chińskiej, znanej od wieków układanki). Ostatnią jest czarny kwadrat wywołujący skojarzenia z „Czarnym kwadratem na białym tle” Malewicza. Praca „Tkacze” powstała na kanwie powieści Gerharta Hauptmanna o buncie tkaczy w Górach Sowich w 1844 r., z tym że artystka przeniosła historię we współczesne realia.
Piotr Wysocki (piąta pozycja), autor instalacji wideo, czerpie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta