Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chrześcijanin potrzebuje wolności

30 grudnia 2010 | Publicystyka, Opinie | Cezary Kościelniak
Cezary Kościelniak
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa
Cezary Kościelniak

Akceptacja różnorodności wynika z pokory, że ktoś inny, z odmiennym wyposażeniem kulturowym i intelektualnym, może prezentować stanowisko bliższe prawdy niż nasze – pisze filozof

Artykuł abp. Józefa Michalika, odnosząc się do roli świeckich we współczesnym świecie, wywołuje ważną dyskusję o Kościele. Arcybiskup pośrednio przyznaje, że Kościół polski potrzebuje zmian, musi odnaleźć swoją tożsamość w szybko zmieniających się realiach. Jednocześnie jego diagnoza jest kontrowersyjna, wyraża nieufność wobec współczesności, promuje jeden model obecności chrześcijan w świecie. Przemilcza natomiast kluczową dla zmian w Kościele sprawę reform wewnętrznych, bez których nie wyjdzie on z kryzysu.

Groźny liberalizm?

Światoobraz zarysowany przez abp. Michalika oparty jest na resentymencie do współczesności. Najdoskonalszym ze światów jest ten utracony, zdominowany przez katolicyzm, a innego nie możemy afirmować – zdaje się brzmieć puenta wywodu autora. Z diagnozy arcybiskupa wynika, że niebezpieczeństwo dla Kościoła czai się w liberalnym państwie i moralności.

Tymczasem to liberalizm – wywołany przez autora w krytycznym cytacie z kard. Stanisława Ryłki – pozwolił zbudować system tolerancji religijnej, o jakiej nie mogli marzyć politycy i przywódcy Kościołów w przeszłości. Pomimo wszystkich problemów związanych z tolerancją, ujawniających się raz po raz w aktach agresji wobec wierzących, kłopotach współżycia wyznawców różnych religii czy ostrych debatach ideowych, trzeba przyznać, że tylko w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8815

Spis treści
Zamów abonament