Polska: jedyna systemowa reforma to prywatyzacja
Giełda, PZU i Tauron nareszcie na parkiecie. Największa umowa to transakcja gazowa z Rosjanami. Rewolta w OFE panaceum na rosnące długi
1
Umowa gazowa “rzutem na taśmę”
Polskie władze zdołały dopiero w październiku ostatecznie uzgodnić nową umowę gazową z Rosją. Choć na początku roku wydawało się, że już wiosną obie strony zatwierdzą wszystkie dokumenty. Na ostatnim etapie do negocjacji włączyła się Komisja Europejska, która chciała mieć pewność, że nowe porozumienie gazowe jest zgodne z prawem unijnym. Najwięcej emocji wywołały zapisy o udostępnieniu polskiego odcinka gazociągu jamalskiego wszystkim zainteresowanym firmom. – Bruksela oczekiwała, że będzie transportował gaz nie tylko na zlecenie właścicieli, czyli rosyjskiego koncernu Gazprom oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. I takie zapisy w umowie polsko-rosyjskiej się znalazły. Poza tym uzgodniono, że PGNiG będzie od Gazpromu kupował więcej gazu niż dotychczas – ponad 10 mld m sześc. rocznie. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, nie wydłużono o 15 lat okresu obowiązywania umowy. Kontrakt zwiększający import rosyjskiego gazu jest ważny do 2022 r. Polskie władze zgodziły się też na zmianę akcjonariatu spółki EuRoPol Gaz, do której należy gazociąg jamalski. Dla tego jednego z najbardziej wpływowych polskich biznesmenów – Aleksandra Gudzowatego to rozstanie z sektorem gazowym.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta