Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nakaz opuszczenia lokalu

15 stycznia 2011 | Prawo | Cezary Kąkol
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Zapewnienie bezpieczeństwa ofierze przestępstwa może nastąpić poprzez nakazanie sprawcy opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu – pisze prokurator Prokuratury Rejonowej w Żarach

W przeszłości jedynym środkiem zapobiegawczym, który dawał gwarancję pokrzywdzonemu, że w toku postępowania karnego nie będzie miał styczności z podejrzanym (oskarżonym), było tymczasowe aresztowanie. Takiego efektu nie można było osiągnąć przy zastosowaniu innych środków, np. dozoru policji czy poręczenia majątkowego. Sytuacja uległa radykalnej zmianie dzięki ustawie z 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 125, poz. 842), która weszła w życie 1 sierpnia 2010 r. Wśród licznych zmian zwraca uwagę m.in. wprowadzenie do kodeksu postępowania karnego nowego rodzaju środka zapobiegawczego, tj. nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym (art. 275a k.p.k.).

Jakkolwiek tego rodzaju instrument był znany w przeszłości, bo przewidywał go – obecnie już uchylony – art. 14 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (DzU nr 180, poz. 1493 ze zm.), to nie był on odrębnym rodzajem środka zapobiegawczego, ale swoistym dodatkowym obowiązkiem przy dozorze policji. Obecnie podobna regulacja, tj. tzw. warunkowy dozór policji, funkcjonuje na gruncie art. 275 § 3 k.p.k.

Przesłanki

Ogólną przesłanką, która musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8827

Spis treści
Zamów abonament