Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy wykonawcze do kodeksu pracy z komentarzem

24 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Szef jest związany wnioskiem pracownika o urlop wychowawczy, ale musi on trafić do niego na dwa tygodnie przed rozpoczęciem sprawowania tej opieki, Kiedy władza rodzicielska jest ograniczona lub zawieszona, drugi opiekun nie musi przedstawiać o tym oświadczenia, Działacz związkowy może sprawować funkcję w organizacji i czasowo nie pracować, ale pensję zachowuje

Od wielu miesięcy komentujemy dla państwa przepisy prawa pracy. Omówiliśmy cały kodeks pracy i część aktów wykonawczych do niego (komentarze w wersji online dostępne na stronie www.rp.pl/df). Teraz czas na kolejne publikacje.

W styczniu 2011 r. omawialiśmy dwa rozporządzenia: o aktach osobowych pracowników i o świadectwie pracy („Prawo i praktyka”  z 27 stycznia ).

Dziś publikujemy komentarz do przepisów o udzielaniu urlopu wychowawczego i urlopów dla działaczy związkowych. Wyjaśniamy, jakie warunki musi spełnić pracownik, aby ubiegać się o urlop wychowawczy. Czy i jakie dokumenty składa szefowi w tej sprawie? Ilustrujemy to przykładami pism i wniosków. Wskazujemy także, że rodzic może wycofać się z decyzji o opiece nad potomkiem i wrócić do wykonywania zadań służbowych w firmie.

Omawiając  przywileje związane z wyborem w organizacji związkowej, wskazujemy, że działacz może w tym okresie nie świadczyć pracy, a i tak zachowuje pensję. Ma  bowiem prawo korzystać zarówno z urlopu bezpłatnego, jak i czasowego zwolnienia z obowiązku wykonywania swoich podstawowych zadań.

Zachęcamy do lektury!

W marcu przedstawimy komentarz do regulacji dotyczących prac wzbronionych młodocianym oraz zasad ich zatrudniania.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACU I POLITYKI SPOŁECZNEJ Z 16 GRUDNIA 2003 R.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8861

Spis treści
Zamów abonament