Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeszcze poczekamy na światłowody

24 lutego 2011 | Ekonomia | Tomasz Boguszewicz
Inwestycje w nowoczesne techniki to u nas ciągle rzadkość
źródło: Rzeczpospolita
Inwestycje w nowoczesne techniki to u nas ciągle rzadkość

Polska daleko za europejskimi liderami pod względem dostępu do sieci bezpośrednio przez światłowody. Więcej domów podłączonych do kabla mają nawet dużo mniejsze od nas kraje. Telekomunikacja Polska, jedyny gracz, który podołałby inwestycyjnemu wyzwaniu, nie ma konkretnych planów

 

W grudniu 2010 r. w Polsce było zaledwie 25,5 tys. abonentów usług internetowych dostarczonych światłowodem bezpośrednio do domu. Polska odstaje w tej dziedzinie nie tylko od europejskich liderów, ale także od krajów takich jak Węgry oraz znacznie mniejszych sąsiadów: Czech i Słowacji – alarmuje organizacja FTTH Council Europe.

FTTH Council Europe to zrzeszenie firm promujące technologie światłowodowe. Co pół roku podsumowuje stan sieci optycznych w całej Europie, posługując się danymi dostarczanymi przez operatorów telekomunikacyjnych i regulatorów rynku.

Światłowody doprowadzone bezpośrednio do domów (tzw. Fibre To The Home – FTTH) lub budynków (Fibre To The Building – FTTB) umożliwiają abonentom korzystanie z Internetu o szybkości 100 – 120 Mb/s i więcej. To kilkanaście razy szybciej niż średniej klasy łącza oferowane dziś przez sieci kablowe, takie jak UPC Polska czy Aster, lub operatorów jak Telekomunikacja Polska i Netia. Tak szybkie łącza pozwalają przez internetową „rurę" zaoferować nie tylko dostęp do sieci, ale także przesyłanie w czasie rzeczywistym filmów w jakości HD, a nawet trójwymiarowych. Umożliwiają też głosową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8861

Spis treści
Zamów abonament