Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma struktury majątkowej spółki z o.o.

24 lutego 2011 | Prawo | Marcin Tofel Michał Szumbarski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Po co zmieniać dobre prawo – pytają adiunkt z Akademii Leona Koźmińskiego i adwokat Kancelarii SALANS oraz prawnik w tej Kancelarii

 

Celem nowelizacji kodeksu spółek handlowych, powstałej w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, jest gruntowne zreformowanie struktury majątkowej spółki z o.o. Do podstawowych założeń projektu należą m.in. fakultatywny charakter kapitału zakładowego, wprowadzenie kapitału udziałowego, możliwość wydawania udziałów bez wartości nominalnej oraz wprowadzenie testu wypłacalności mającego na celu zabezpieczenie interesów wierzycieli. Prof. S. Sołtysiński, prof. A. Opalski oraz dr K. Oplustil, twórcy projektu, zapewniają („Rz" z 15 i 18 stycznia), że nowe rozwiązania gwarantują bardziej elastyczną strukturę majątkową w spółce z o. o., jednocześnie wzmacniając ochronę jej wierzycieli.

Czy projektowane zmiany zrealizują cele, które są im przypisywane? Obecne regulacje nie są może idealne i mogą być przedmiotem odmiennych interpretacji i sporów, jednak sprawdzają się w praktyce gospodarczej. Po co zatem zmieniać dobre prawo?

 

Marginalizacja kapitału zakładowego

 

Projekt opiera się na gruntownej krytyce kapitału zakładowego, zwłaszcza jego funkcji gwarancyjnej. W uzasadnieniu podkreśla się, że zasadniczą wadą kapitału zakładowego jest arbitralność w ustalaniu jego wysokości. A następnie, że reżim kapitałowy oparty na kapitale zakładowym jest źródłem ograniczeń i obciążeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8861

Spis treści
Zamów abonament