Pożegnanie z ojczyzną
Ksawery Pruszyński (1907 – 1950) urodził się w Wolicy Kierekieszynej niedaleko Starego Konstantynowa, na Wołyniu.
We wspomnieniu „Na czarnym szlaku" (pierwsza edycja w pracy zbiorowej „Kraj lat dziecinnych", Londyn 1942) pisał i o tej rodzinnej, i o innych kresowych Wolicach, których w samym powiecie starokonstantynowskim było 11.
Wolice były odpowiednikami dobrze znanych z centralnej Polski Wól i Wólek: „Wola oznaczała, że kto się tam osiedli, będzie zwolniony od podatków na tyle i tyle lat, od świadczeń, od danin, od posług i podwód, i ile ich tam znało średniowiecze. Powstawała tak osada, rodziła się wieś". Na niemających końca ziemiach wschodnich te wsie mnożyły się: „Przeszły Berezynę, Sieniuchę i Dniepr, podeszły pod Połtawę, obiegły Smoleńsk. Jak podberlińska Nowawes – Nowa Wieś, jak wsie o słowiańskich nazwach pod Szczecinem i Dreznem, tak samo owe Wolice, zagubione dziś i zapomniane na stepie olbrzymiej Rosji, świadczą o dawnym zasięgu imperium, któremu było na imię: Rzeczpospolita".
A dlaczego Kierekieszyna? Od najstarszego właściciela, z pochodzenia Tatara – Kierekieszy. Majątek ten kupił od Czackich dziad pisarza Mieczysław Pruszyński dla swego syna Edwarda, ojca Ksawerego. Pruszyńscy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta