Kiedy dla celów podatkowych mamy samochód osobowy
Osoby importujące pojazdy samochodowe i dokonujące ich wewnątrzwspólnotowego nabycia muszą pamiętać, że mogą być one w różny sposób traktowane dla celów podatku od towarów i usług oraz akcyzowego
Powinni na to zwrócić uwagę także sprzedający pojazdy przed pierwszą ich rejestracją w kraju. Może to też być istotne w sytuacji, gdy sprzedawany samochód wcześniej był ciężarowy (w momencie importu, nabycia wewnątrzwspólnotowego czy sprzedaży w kraju przed pierwszą rejestracją), a podatek akcyzowy nie został od niego zapłacony, natomiast sprzedawca „przerobił” go z ciężarowego na osobowy.
Autonomiczność prawa podatkowego (nawet w obrębie jego poszczególnych gałęzi) powoduje czasem sporo wątpliwości interpretacyjnych związanych z ustaleniem definicji prawnych dla celów danego podatku. Wątpliwości te dotyczą m.in. różnicy między definicjami samochodu osobowego (pojazdu samochodowego) dla celów VAT i podatku akcyzowego.
Samochód osobowy oraz inne pojazdy samochodowe są towarami objętymi specjalnymi przepisami zarówno na gruncie VAT (ograniczenie odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu oraz zakaz odliczenia podatku od paliwa do ich napędu), jak i akcyzy (samochód osobowy, w przeciwieństwie do innych pojazdów samochodowych, jest objęty akcyzą).
Definicja z prawa drogowego...
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym samochód osobowy to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą oraz ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta