Hitlerowcy patrzą na getto
„Niedokończony film” odkrywa manipulacje propagandzistów portretujących życie Żydów
W 1954 roku archiwiści z NRD odnaleźli w jednym z bunkrów ukrytych w lesie tysiące taśm. Wśród nich – roboczą wersję obrazu o getcie z maja 1942 roku. Bez dźwięku, czołówki i napisów końcowych. Jakie były intencje jego twórców? Pracę przerwali we wstępnej fazie montażu. Możemy się jedynie domyślać, że chcieli pokazać „prawdziwy żydowski charakter". Spreparować dowód usprawiedliwiający „ostateczne rozwiązanie".
Po wojnie wiele scen z filmu funkcjonowało w powszechnej świadomości jako wiarygodny opis losu Żydów uwięzionych za murami. Paradoksalnie, służyły tym, którzy chcieli wydobyć prawdę o wydarzeniach – muzealnikom, artystom. Ujęcia wzorowane na kadrach z niemieckiego dokumentu można odnaleźć m.in. w „Korczaku" Andrzeja Wajdy i „Pianiście" Romana Polańskiego. Nazistowskie oszustwo popadło w zapomnienie.
Bieda kontra luksus...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta