In vitro gwarantuje pracownicy zachowanie posady
Nie ma znaczenia, w jaki sposób zatrudniona zajdzie w ciążę. Zawsze jest chroniona przed utratą etatu. Szefowi nie wolno jej też dyskryminować
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę (zawartej na czas nieokreślony, określony, wykonania określonej pracy i okres próbny przekraczający miesiąc) w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 k.p.).
Umowy terminowe, które uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłużają się do dnia porodu (art. 177 § 3 k.p.). By uniknąć utraty zatrudnienia i innych niekorzystnych zdarzeń, pracownica powinna możliwie szybko powiadomić szefa o ciąży i przedstawić mu zaświadczenie lekarskie potwierdzające ten stan (art. 185 § 1 k.p.).
Wówczas przełożony musi albo zrezygnować z planowanego zwolnienia albo – jeśli już podjął decyzję w tym zakresie – odwołać oświadczenie o zakończeniu współpracy. W przeciwnym razie sąd – gdy sprawa trafi do niego – przywróci podwładną do pracy lub zasądzi na jej rzecz odszkodowanie za zwolnienie niezgodne z przepisami prawa w tym zakresie. Uczyni to bez względu na ewentualną zasadność rozstania, której w ogóle nie będzie rozpatrywał.
Chyba że do zakończenia współpracy doszłoby w wyniku rozwiązania kontraktu bez wypowiedzenia z jej winy (a nie z przyczyn niezawinionych) i po wyrażeniu zgody przez reprezentującą ją organizację związkową, również na skutek upadłości lub likwidacji zakładu i po uzgodnieniu z organizacją związkową terminu rozstania (art. 177 § 1 i 4...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta