Nadpłata pensji dokłada szefowi obowiązków
Jeśli pracownik zwróci niesłusznie otrzymane pieniądze, rozliczenie przebiega w kilku etapach. Gdyby tego nie zrobił, byłoby prościej. Wystarczyłaby jego pisemna zgoda i zmniejszenie pensji w kolejnym miesiącu
- Przy wypłacie za listopad w grudniu 2010 nadpłacono pracownikowi wynagrodzenie. Kwotę nadpłaty wpłacił on do kasy firmowej w styczniu tego roku. Czy oprócz korekty deklaracji rozliczeniowych do ZUS pracodawca lub podwładny mogą ponieść jeszcze jakieś konsekwencje? – pyta czytelniczka.
Rozliczenie dokonanego przez pracownika zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia następuje zwykle w kilku etapach.
Prostszym sposobem byłoby pomniejszenie przychodu zatrudnionego w kolejnym miesiącu o powstałą nadpłatę w kwocie brutto, za jego pisemną zgodą. Ale to byłoby możliwe, gdyby pracownik sam nie uregulował nadpłaconego wynagrodzenia na konto pracodawcy.
Zwrot nienależnie wypłaconego świadczenia nie powoduje konieczności korygowania informacji PIT-11 (zawiera przychody wraz z nadpłaconym świadczeniem) i deklaracji
PIT-4R, bo odzwierciedlają one stan faktyczny, wynikający z wypłaconych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta