Wspólnicy spółki osobowej nie muszą dzielić zysku co miesiąc
Uzależnienie wysokości zysku od uchwały podejmowanej po zakończeniu roku powoduje, że wspólnicy płacą zaliczki na podatek dochodowy w tej samej wysokości. Czasem to rozwiązanie może się opłacać
Spółki osobowe (tj. jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna) oraz spółka cywilna są tzw. podmiotami transparentnymi dla celów podatku dochodowego.
Oznacza to, że same nie są nim obciążone. Podatek płacą poszczególni wspólnicy proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku. Tę samą proporcję stosuje się przy przyporządkowaniu kosztów podatkowych i wydatków, które nimi nie są, a także ulg i zwolnień podatkowych.
W praktyce najczęściej w umowie spółki ustanawia się udział w zysku poszczególnych wspólników w procentach. Na tej podstawie wspólnicy obliczają należne w ciągu roku zaliczki oraz wysokość ostatecznego zobowiązania za dany rok. Co do zasady wysokość zaliczek jest więc skorelowana z ostatecznym podatkiem.
Decyduje uchwała
Kodeks spółek handlowych i kodeks cywilny pozwalają wspólnikom dowolnie kształtować swój udział w zysku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta