Firmy powinny tworzyć kopie zapasowe
Dostęp do danych nabiera coraz większego znaczenia w związku z rosnącą liczbą przepisów, które nakładają na przedsiębiorców obowiązek przechowywania wybranych dokumentów cyfrowych
W archiwach mogą być przechowywane dane kluczowe dla firmy, czyli te, które wykorzystywane są w długim okresie, oraz te, które obowiązkowo trzeba przechowywać z uwagi np. na ustawę dotyczącą retencji danych.
To nie będą kopie bezpieczeństwa
Wszystkie dane muszą być właściwie skatalogowane i zindeksowane, co pozwala na łatwy dostęp do nich. Bardzo często przedsiębiorcy mylą kwestię właściwego archiwizowania danych z tworzeniem kopii bezpieczeństwa.
Tymczasem kopia zapasowa jest wykorzystywana w celu przywrócenia informacji utraconych w wyniku awarii lub błędu i zwykle zapisane powinny być na niej najbardziej aktualne dane, gromadzone przez najwyżej kilka tygodni lub miesięcy.
Archiwizacja danych służy natomiast ochronie starszych informacji i nie jest wykorzystywana w codziennych operacjach.
Błędy i zagrożenia
Podstawowe błędy większości firm w zakresie archiwizacji polegają na ich złym katalogowaniu lub jego braku. Prowadzi to do sytuacji, w której firma posiada terabajty danych i nie potrafi odnaleźć właściwych informacji lub też w ogóle nie jest w stanie ich odczytać.
Dostęp do danych archiwalnych nabiera ponadto coraz większego znaczenia w związku z rosnącą ilością przepisów, które nakładają obowiązek przechowywania i umożliwienia dostępu do wybranych dokumentów cyfrowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta