Poradnik pielgrzyma w Rzymie
„Nie lękajcie się” – tym cytatem z Jana Pawła II zwrócił się poprzez media do pielgrzymów burmistrz Rzymu Gianni Alemanno. Zachęcał do przyjazdu na uroczystości beatyfikacyjne 1 maja
Włosi mający opinię bałaganiarzy i ludzi, którym nie można powierzyć organizacji poważnej imprezy, generalnie tacy są na co dzień. Jednak w przypadku wielkich imprez czy tragicznych katastrof potrafią się wspaniale sprężyć. Udowodnili to podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II, Dni Młodzieży, beatyfikacji ojca Pio czy po tragedii trzęsienia ziemi w L'Aquili.
Świetnie działająca machina Ochrony Cywilnej jest najsprawniejszą tego typu służbą na świecie. 1 maja nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będzie 3,5 tys. ochotników tej organizacji. Poza tym na służbie będzie 6 tys. policjantów, karabinierów i strażników miejskich, 2,5 tysiąca wolontariuszy z ramienia miasta, 500 z wikariatu Rzymu.
Służby medyczne zorganizują 14 punktów pierwszej pomocy i namiotowy szpital na Piazza Risorgimento koło Watykanu.
Gdzie uczestniczyć w beatyfikacji
Na udział w uroczystościach beatyfikacyjnych nie ma biletów ani zaproszeń. Obowiązuje zasada pierwszeństwa. 1 maja plac św. Piotra będzie otwarty od godz. 5.30 rano. Z całą pewnością nie pomieści wszystkich pielgrzymów (pojemność szacuje się na 150 tys. osób). Chętnych, którzy chcą się tam na pewno dostać, praktycznie czeka nieprzespana noc w okolicach Watykanu. Stąd m.in. inicjatywa „Modlitewnej białej nocy" (osiem otwartych przez całą noc kościołów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta