Nie wystarczy byle cegła, byle pustak
Budowanie domu będzie droższe. Za dwa lata wejdzie w życie część unijnych przepisów, zgodnie z którymi będziemy musieli budować energooszczędnie, a nie z byle jakich materiałów. Natomiast po 2020 roku nowe domy będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Czym będziemy ogrzewać budynki?
Wojciech Wachacki, Radca prawny, Partner Europejski w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak
Rz: Jakie będą skutki wdrożenia unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków? Czy rzeczywiście szykuje się rewolucja na rynku budowlanym?
Wojciech Wachacki: Zmiany dotyczące ograniczenia zużycia energii, które wprowadza Unia Europejska, będą miały poważny wpływ na sektor budowlany, w tym także na producentów materiałów budowlanych oraz dostawców elementów wyposażenia budynków. Chodzi o konsekwencje dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która weszła w życie 7 sierpnia 2010 roku (DzUrz UE L z 18 czerwca 2010 r., nr 153, poz. 13). Dokument ten zastąpił dotychczasowe regulacje unijne w tym zakresie zawarte w dyrektywie 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków z 16 grudnia 2002 r.
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię w sektorze budowlanym, który pochłania obecnie ok. 40 proc. łącznego zużycia energii w UE, Parlament Europejski oraz Rada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta