Łatwiej udokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów
Pod wpływem orzecznictwa sądowego fiskus złagodził swoje stanowisko co do sposobu potwierdzenia obrotu handlowego w ramach Unii Europejskiej. Obecnie do zastosowania zerowej stawki wystarczy faktura i e-mailowa korespondencja handlowa
Kwestia dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) i korzystania z prawa do zastosowania do niej zerowej stawki VAT była częstym powodem sporów przedsiębiorców z organami podatkowymi.
Te stały na stanowisku, że stawkę zerową można przyjąć wyłącznie wtedy, gdy podatnik ma wszystkie dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, czyli:
- dokumenty przewozowe, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia,
- kopię faktury,
- specyfikację poszczególnych sztuk ładunku.
Inne, tzw. dokumenty pomocnicze, których przykładowy katalog zawarto w art. 42 ust. 12 ustawy o VAT, mogły być, zdaniem fiskusa, wykorzystywane jedynie wtedy, gdy dokumenty podstawowe nie potwierdzały jednoznacznie dostarczenia towarów do unijnego kontrahenta. Innymi słowy, aby zastosować zerową stawkę, należało mieć fakturę ze specyfikacją i dokument przewozowy (najczęściej tzw. CMR).
Podatnicy natomiast uważali, że zerowa stawka VAT może być stosowana także wtedy, gdy mają „tylko” fakturę, w której zawarto specyfikację towaru, oraz informację od kontrahenta np. w formie e-maila czy innej korespondencji, że towar do niego dotarł.
Korzystne orzecznictwo
Przykładem sporu w tym zakresie może być sprawa rozstrzygnięta przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta