Administracja publiczna zza sędziowskiego stołu
Czy możliwość wymierzania przez sąd grzywny także z urzędu oraz ostatnie regulacje dotyczące odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa pozytywnie wpłyną na działalność organów administracji publicznej – rozważa prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
Wpływ skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA) systematycznie wzrasta. W minionym roku odnotowano ponadpiętnastoprocentowy wzrost liczby skarg na akty i czynności oraz około sześcioprocentowy na bezczynność organu (w porównaniu z 2009 r.). Odnotowuje się także tendencję wzrostową dynamiki załatwiania spraw. I tak WSA załatwiły 50,6 proc. skarg na akty i inne czynności oraz 69,5 proc. na bezczynność organu w terminie do trzech miesięcy, a w terminie do sześciu miesięcy – 85,3 proc. skarg na akty i inne czynności oraz 93,2 proc. skarg na bezczynność organu.
Systematycznie wzrasta liczba skarg kasacyjnych do NSA; w ubiegłym roku było ich o 10 procent więcej niż w 2009 r. Nieznacznie zmniejszył się wskaźnik skarg kasacyjnych załatwionych w terminie do 12 miesięcy (49,6 proc. w 2010 r. – 57,7 proc. w 2009 r.) i nieznacznie zwiększyła liczba skarg kasacyjnych załatwionych w ciągu 12 – 24 miesięcy (50 proc. w 2010 r. – 2 proc. w 2009 r.).
Podobnie jak w latach ubiegłych sprawy podatkowe stanowiły 31,5 proc. ogółu załatwionych, następnie sprawy związane z budownictwem (ok. 10 proc.), natomiast pozostałe poniżej 10 proc. ogółu załatwionych.
W minionym roku WSA wyeliminowały z obrotu prawnego blisko 23 proc. decyzji i innych czynności organów administracyjnych. Wskaźnik ten od kilku lat utrzymuje się na poziomie 23 – 24 proc. W porównaniu z 2009 r. odnotowano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta