Tylko niezawinione niedobory mogą być firmowym kosztem
Zdarza się, że w przedsiębiorstwie dochodzi do powstania strat w towarach. Wtedy często pojawia się problem z właściwym ich rozliczeniem dla celów podatkowych
Stratę zdefiniować można jako uszczuplenie majątku podatnika (lub bardziej ogólnie – zmniejszenie stanu towarów), które następuje wbrew jego woli. Powody wystąpienia strat w towarach mogą być różne.
Może do nich dojść np. na skutek zniszczenia czy uszkodzenia towaru będącego wynikiem nieszczęśliwego wypadku, błędów pracowników (lub nawet ich celowego działania), wadliwego działania maszyn zaangażowanych w proces technologiczny, niewłaściwego transportu czy kradzieży.
Powstaniu różnic sprzyja nierzetelne dokumentowanie większych i częstych dostaw towarów (np. w rezultacie błędnego zewidencjonowania wpływu towaru do magazynu).
Powstanie ubytków może także wynikać ze specyfiki towarów, np. artykułów spożywczych o krótkim terminie ważności albo towarów, które łatwo ulegają uszkodzeniu (wyroby szklane, ceramiczne, urządzenia elektroniczne).
Związek z przychodem
Zgodnie z ogólną definicją obowiązującą na gruncie ustaw o podatkach dochodowych kosztem uzyskania przychodów jest każdy wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nienależący do katalogu wydatków wprost wymienionych jako niebędące takimi kosztami.
Podstawowy warunek rozpoznania kosztu podatkowego to zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta