Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyjmujący zamówienie nie zawsze ma prawo do otrzymania podwyżki

13 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Od sposobu ustalenia wynagrodzenia za wykonane dzieło zależy, czy później będzie można domagać się jego podwyższenia. Może być ono kosztorysowe albo ryczałtowe

Możliwość taka jest bowiem tylko przy wynagrodzeniu kosztorysowym. Co do zasady nie ma jej, gdy strony zdecydują się na wynagrodzenie ryczałtowe (i tu jest pewien wyjątek, choć w praktyce jednak może być trudno z niego skorzystać).

Dlatego warto, jeszcze przed podpisaniem umowy, sprawdzić reguły obowiązujące przy ustalaniu zapłaty za wykonane dzieło.

Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Jest to istotne zwłaszcza dla przyjmującego zamówienie, choć w pewnych sytuacjach ważne jest również dla zamawiającego (zwłaszcza gdy będzie musiał dopłacić).

Czasem wystarczy wskazać podstawy...

Koniecznym elementem umowy o dzieło jest wynagrodzenie. Z art. 628 kodeksu cywilnego wynika, że jego wysokość można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Często łączy się to z koniecznością przeprowadzenia przeróżnych wyliczeń, w tym ustalenia wartości użytych materiałów czy nakładu pracy.

W tym wypadku lepiej też nie poprzestawać na ogólnych sformułowaniach, wskazujących np., że wynagrodzenie zostanie ustalone według stawek stosowanych na rynku usług prawniczych.

Może się bowiem okazać, że na rynku tych usług istnieje co najmniej kilka zasad ustalania wynagrodzenia, np. jedni będą obliczali je jako odpowiedni procent wartości dzieła, inni ustalą je według stawki godzinowej.

Znaczenie może też mieć miejsce, w którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8952

Spis treści
Zamów abonament