Kiedy remont jest już przebudową
Radzi Małgorzata Zamorska, radca prawny, partner w kancelarii BNT Neupert Zamorska & Partnerzy
Rz: Jakie obowiązki ciążą na osobie planującej zrobić generalny remont w swoim mieszkaniu?
Małgorzata Zamorska, radca prawny, partner w kancelarii BNT Neupert Zamorska & Partnerzy: Przed rozpoczęciem prac budowlanych w lokalu trzeba dopełnić różnych formalności. Pierwszą grupę będą stanowiły uzgodnienia ze spółdzielnią (gdy jest ona właścicielem budynku) lub wspólnotą mieszkaniową (gdy budynek stanowi współwłasność właścicieli poszczególnych lokali).
Druga – to wymagania wynikające z przepisów prawa budowlanego, które określają, na jakie przedsięwzięcia niezbędne jest uprzednie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub co do których wystarczające będzie zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia robót. Dodatkowo mogą dojść dalsze wymogi związane np. z koniecznością uzyskania zgody konserwatora zabytków, gdy zmiany budowlane przeprowadzane są w kamienicach objętych ochroną konserwatorską.
Na jakie prace remontowe wykonywane w mieszkaniu nie trzeba mieć ani zgody wspólnoty mieszkaniowej, ani spółdzielni, a które będą już przebudową? Na przykład na wymianę urządzeń sanitarnych nie potrzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta