Inwestor musi pamiętać o przygotowaniu certyfikatu dla budowanego obiektu
Świadectwa energetyczne są obowiązkowe dla nowych budynków oddawanych do użytkowania. Notariusze nie muszą jednak żądać tego dokumentu przy sprzedaży lokali
Budynki i lokale tak jak pralki czy telewizory muszą posiadać certyfikaty, które określają zużycie w nich energii.
To pomysł unijny wdrożony do polskiego ustawodawstwa w drodze nowelizacji prawa budowlanego. Świadectwa energetyczne są wydawane w praktyce od 1 stycznia 2009 r.
Bez sankcji
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez dziesięć lat. Pod warunkiem jednak, że w tym czasie w budynku nie przeprowadzono robót budowlanych, w wyniku których zmieniła się jego charakterystyka energetyczna (doszło na przykład do przebudowy czy poważnego remontu). Jeżeli tak było, to mimo że nie upłynął jeszcze ten okres, trzeba się postarać o nowe świadectwo energetyczne.
Certyfikat muszą posiadać budynki oddawane do użytkowania. Prawo budowlane wymaga, by było ono załącznikiem do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Jest to ważne.
Brak świadectwa może doprowadzić do tego, że nadzór budowlany nie wyda pozwolenia na użytkowanie albo nie zaakceptuje zawiadomienia.
Także budynki (lub lokale) podlegające najmowi lub zbyciu powinny posiadać certyfikaty energetyczne. Trzeba pamiętać, że zbycie to nie tylko sprzedaż, ale i darowizna czy wniesienie nieruchomości jako aportu do spółki.
Przepisy nie są precyzyjne i tak nie do końca było wiadomo, czy np. osoba, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta