Które kursy i szkolenia korzystają ze zwolnienia z VAT
Przedsiębiorcy nie wiedzą, z jaką stawką wystawiać faktury za usługi edukacyjne. W rozwianiu wątpliwości mogą pomóc interpretacje indywidualne. Warto je śledzić na bieżąco, bo w niektórych sprawach fiskus zdążył już zmienić zdanie
Do końca 2010 r. zwolnienie z VAT świadczeń edukacyjnych było uzależnione od objęcia wykonywanych usług symbolem 80 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 1997 r.
Obowiązująca od 1 stycznia 2011 nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła zupełnie nowe zasady.
Obecnie zwolnienie jest uzależnione od warunków wskazanych wprost w ustawie bądź w przepisach wykonawczych, natomiast klasyfikacja statystyczna usługi nie ma już znaczenia.
Nieprecyzyjne przepisy
Ustawa o VAT i rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych jej przepisów zawierają kilka niezależnych tytułów zwolnienia z podatku usług edukacyjnych. Zwolnienia te mają zwykle charakter przedmiotowo-podmiotowy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwolnione z podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego:
- prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
- świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
- finansowane w całości ze środków publicznych.
Zwolnione z opodatkowania są świadczenie usług i dostawy towarów ściśle związane z tymi usługami. Na mocy § 13 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT ostatnie ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta